Jak wykonać pomiar plisy?

Jak szybko i dokładnie wyczyścić rolety drewniane
Jak szybko i dokładnie wyczyścić rolety drewniane?
6 października, 2018
plisy - jak mierzyć

Plisy to bardzo funkcjonalne i zachwycająco oryginalnie wyglądające osłony okienne. By jednak mogły poprawnie działać, muszą zostać poprawnie zamontowane. Pierwszym i najważniejszym zadaniem przed instalacją plis jest dokładne wykonanie pomiarów. Jak to zrobić, by uniknąć błędów?

By pomiary były prawidłowe, przede wszystkim należy użyć odpowiednich narzędzi. Potrzebna będzie działająca miarka metalowa – materiałowe, krawieckie i wszelkie inne będą niewygodne przy zdejmowaniu pomiarów, co zwiększa ryzyko pomyłki. Dokładnie zaczep miarkę na listwie przyszybowej i powoli rozwijaj ją wzdłuż, w linii prostej. Uważaj, by się nie przesunęła. Może to banalne, ale pamiętaj także o czymś do zapisania wymiarów – próba ich zapamiętania również może źle się skończyć.

Co należy zmierzyć?

Plisy zwykle są montowane między listwami przyszybowymi. Należy dokładnie zmierzyć przestrzeń między nimi. Zmierz więc wysokość szyby i jej szerokość, ale łącznie z uszczelką. Jeśli listwa przyszybowa jest przymocowana pod kątem prostym, od otrzymanej wartości należy odjąć ok. 4 mm. Gdy chcesz mieć pewność, że wymiary są dobre, możesz być bardzo dokładny i zmierzyć także szerokość samej uszczelki, listwy i szyby.

Pewności nigdy za wiele

Jeśli nie czujesz się pewnie z wykonanymi pomiarami, zawsze możesz dodatkowo zmierzyć całe okno, z ramą i bez, oraz wszystkie jego inne elementy. Niektórzy producenci zachęcają także do załączenia zdjęcia okna, w szczególności, gdy są to nietypowe modele. Co więcej, w programie graficznym można później opisać na zdjęciu wszystkie poszczególne wartości. Umożliwi to jeszcze dokładniejsze obliczenie wymiarów plisy i rozwieje wszelkie wątpliwości wykonawcy. W skrajnych przypadkach poproś kogoś bardziej doświadczonego o zweryfikowanie poprawności twoich wymiarów – nie możesz dopuścić do pomyłki. Nawet mały błąd może skutkować nieprawidłowym działaniem plisy lub problemami z montażem.

Dobrze wymierzone plisy będą długo działać bez zarzutu i cieszyć pięknym wyglądem. Samodzielne zdjęcie pomiarów wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy podejść do tego ze spokojem i skupieniem, a na pewno poprawnie się je wykona. 

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok