Jak szybko i dokładnie wyczyścić rolety drewniane?

plisy - jak mierzyć
Jak wykonać pomiar plisy?
3 października, 2018
Plisy – wszystko o nowoczesnych żaluzjach wewnętrznych
Plisy – wszystko o nowoczesnych żaluzjach wewnętrznych
11 października, 2018
Jak szybko i dokładnie wyczyścić rolety drewniane

Rolety wykonane z drewna są piękną i elegancką osłoną okienną. By na długo zdobiła mieszkanie swoim wyglądem, należy o nią zadbać. Przedstawiamy kilka porad, jak dobrze i sprawnie oczyścić drewniane rolety.

Drewno to szlachetny materiał, który sprawia, że pomieszczenie wygląda stylowo i elegancko. Żaluzje z lamelkami wykonanymi z drewna wydają się trudną powierzchnią do oczyszczenia z kurzu, ale wcale nie musi tak być. Odpowiednie narzędzia i specyfiki znacznie ułatwiają to zadanie.

Po pierwsze – kurz

Kurz, pył z zewnątrz i inne lotne osady szybko osiadają na osłonach okiennych. W związku z tym, żaluzje drewniane najlepiej jest systematycznie przecierać suchą szmatką (np. z mikrofibry), w słoneczne dni – wtedy takie osady są najlepiej widoczne. Jeszcze szybciej tę czynność można wykonać przyrządem do czyszczenia żaluzji – skurzawką z końcówką w kształcie litery „E”, którą za jednym pociągnięciem czyści się kilka lamelek. Gdy żaluzje drewniane są wykonane z grubych listewek, można ostrożnie użyć odkurzacza ze specjalną końcówką.

Po drugie – brud

Co jakiś czas może pojawić się konieczność dokładniejszego wyczyszczenia żaluzji. Wtedy należy bardzo delikatnie oczyścić je minimalnie zwilżoną ściereczką, nasączoną w preparacie dedykowanym do drewna. Absolutnie nie wolno używać żadnych silnych detergentów – mogą spowodować odbarwienia i uszkodzenia. Mycie żaluzji najlepiej zaplanować także na słoneczny dzień – nie tylko, by mieć lepszą widoczność, ale także by szybciej wyschły.

Po trzecie – konserwacja

Jeśli chce się kompleksowo zadbać o piękny wygląd żaluzji, raz na pół roku można przetrzeć lamelki specjalną pastą do drewna, która nabłyszczy je, zabezpieczy przed słońcem, a także ochroni przed nadmiernym osadzaniem się kurzu i brudu.

Zadbane żaluzje drewniane są pięknym elementem wystroju i funkcjonalną osłoną okienną. Warto poświęcić nieco czasu na ich konserwację, by długo cieszyły oko. Tym bardziej, że wbrew pozorom nie jest to ani skomplikowane, ani czasochłonne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok